Modeling | Kontroverzní plus size modeling

Již od roku 1977, kdy vznikla první agentura pro plnoštíhlé modelky, se objevují snahy o větší uplatnění baculatějších modelek. V zahraničí, zvláště v Anglii a Německu, jsou dnes plnoštíhlé modelky opravdu žádané. U nás v ČR zastupuje plus size modelky zatím jen velmi málo agentur, z těch známějších je to agentura Czechoslovak models. Přesto se ale zdá, že tyto modelky budou mít za pár let obrovský úspěch po celém světě. 


Často se totiž poukazuje na problematiku nezdravě hubených modelek a to u těchto žen zajisté nehrozí, protože ideální míry plus size modelky jsou  95/70/100. Když se člověk poohlédne po ulici, zjistí, že většina žen se mírami blíží spíše těmto baculatějším modelkám, nežli těm typicky superštíhlým. Proto módní průmysl začal prezentovat oblečení i na ženách, které nemají velikost 34 a ve světě slaví tento nápad veliký úspěch. Ženy oblékající běžnou velikost už totiž nemusí být frustrovány hubenými modelkami a oblečení si na sobě takto představí snadněji, než když je model předváděn na modelkách s o 3 čísla menší velikostí. 


Ovšem jako téměř vše i plus size modeling má své zastánce a kritiky. Kritici plus size modelek jsou přesvědčeni, že pohled na baculaté modelky vyvolává dojem, že je nadváha správná. Kromě toho je tento průmysl kritizován za malou rasovou rozmanitost. Konkrétně kritikům vadí, že jsou upřednostňovány modelky bílé pleti a existuje jen velmi málo plus size modelek s tmavou pletí či Asiatek. 

Světoznámý módní návrhář Karl Lagerfeld se k tomuto tématu vyjádřil jasně slovy: 
„To, co jsem navrhl, byla móda pro štíhlé lidi.“.

Jaký máte názor na plus size modelky?

Zdroj fotek www.bustle.com

Share:

17 komentářů

 1. Je mi to moc sympatické a názor Lagerfelda mi připadá vyloženě odporný.. a neříkám to jen proto, že sama vyhublou postavu nemám.. :D :)

  EVERYTHIN KATE

  OdpovědětSmazat
 2. Podle mě je je skvělé, že plus size modelky jsou rozšířenější a rozšířenější. Sama jsem tedy spíše ten hubený typ, ale tohoto jsem zastánce a jak jsem psala ve svém příspěvku o modelkách, tak už tam jsem zmiňovala, že toto se mi líbilo. Že berou v potaz i pořádné baby :D. Každopádně neustále tu budou pomluvy a "kecy" na obě strany.

  OdpovědětSmazat
 3. Mně se nápad s plus size modelingem líbí moc. Každý z nás je nějaký, a ne každá žena může za to, že je silnější. Já nosím velikost 32/XS/XXS, mám velmi úzký pas, ale třeba boky a větší zadek mám také. Je to dáno asi i mojí výškou, ale já jsem spokojená. Také se mi třeba líbí, že jak na módní přehlídky, i na focení berou různé společnosti lidi s vitiligem :) Ti lidé jsou krásní. A to že jsou trošku jiní neznamená, že si nemohou plnit své sny :)
  Pauline's Tiny World

  OdpovědětSmazat
 4. Mně se éra plus size modelek tedy po pravdě moc nelíbí, někdy to je až nevkusné. Nejsem zastánce vychrtlých anorektiček, ale visící špeky mému oku rozhodně nelahodí, i když chápu, že plnoštíhlým mohou pozvednout sebevědomí. Za mě ještě jednou ne, však některé "pus size modelky", jež jsem zahlédla u agentur, ani na to "plus size"" nevypadaly, to pak jo :-D

  OdpovědětSmazat
 5. Supr téma k modelingu :)
  Plus size modelky jsou skvělé sebevědomé ženy, ale upřímně... plus size také do jisté míry jako huebné modelky... anorektické vychrtliny ani morbidně obézní slečny by třeba v modelingu neměli být vůbec... Samozřejmě 100 lidí 100 chutí a modelky jako máš tady ty na obrázku jsou krásné :) podlě mě by v modelingu měli být hlavně sebevědomé ženy a je jedno jestli mají 50 nebo 90 kg, pokud se tomu úměřně oblékají a mají ze sebe dobrý pocit :))

  OdpovědětSmazat
 6. Když pohled na baculaté modelky vyvolává pocit, že je to správné, tak pohled na ty vychrtliny asi tak nepůsobí. To je logika tyjo. Navíc teda anorexie mi přijde horší, než když je holka při těle. Je pravda, že co je moc, je také moc a když je ta holčina vyloženě obézní, tak si také zadělává na zdravotní problémy.. ALe myslím si, že Plus Size Modelky jsou supr :)

  OdpovědětSmazat
 7. Podle mě všeho moc škodí- tak jako je mi nepříjemné sledovat vyzáblé modelky, které jsou jako chodící kostry pokryté kůží, tak mi není příjemný ani pohled na extra oplácanou modelku. Pro každého je krásné něco jiného. Já bych nejradši našla mezi těmito dvěma extrémy kompromis- přijde mi, že nikde nevidíme modelky s velikostí M. Buď jsou to XS nebo XL, i přes to, že většina žen má velikost M-L... A tohle mi prostě nejde do hlavy..
  http://spice-of-life.blog.cz/

  OdpovědětSmazat
 8. Proti plus size modelkám nic nemám, ale rozhodně bych tím nechtěla nahradit klasickou podobu modelingu a rozhodně to nepodporuji ve smyslu, že oplácané holky jsou normální holky. Leckterá si tak jistě zvedne sebevědomí, ale určitě nepodporuji trend, že nadváha je v pořádku.

  Stačilo by udělat z XS, S a z XL, L jak již zmínila Kristýna v komentáři výše. Je to trend který je v dnešní době velice populární, protože - co si budeme povídat, tlustých holek je čím dál víc a víc. Jak se říká všeho s mírou. Za mě tedy NE.

  BY CORRA


  OdpovědětSmazat
 9. Ja plus size modelky podporujem, ale zároveň netvrdím, že by mali úplne nahradiť tie štíhle. Myslím, že nájsť nejakú rovnováhu medzi nimi by bolo najlepšie. Každopádne, tiež sa zvyknú objavovať aj modelky, ktoré hraničia s obezitou (ani jedna z týchto na obrázku), a to už nie je správne. Tak, ako nie sú správne ani príliš tenké modelky. A názor toho návrhára... mi je dosť nesympatický.
  SweetSunshine

  OdpovědětSmazat
 10. Zajímavý názor, ale mě osobně se plus size modelky nezamlouvají :D Nejsem zastánce ani vychrtlých holek, ale ani plnoštíhlých holek.. Nejlepší je ten střed :D nebo mírně vypracovaná postava :) Nic přehnaného. Hlavně teď začíná být problémem nejen anorexie, ale i opak a to obezita. Takže si myslím, že kdyby agentury vzaly nějaké "obyčejné holky", že by udělaly líp :)
  Čistě můj názor :))
  http://piggytwins.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 11. Já si myslím, že je dobře, že jsou i plus size modelky, protože co si budeme povídat, každá slečna/paní nemá míry jako modelka a přesto nechtějí chodit v obyčejném pytli :D :)

  OdpovědětSmazat
 12. rikala jsem si, tyjo, plus size, to si prectu. ale ted kdyz vidim ty miry, jak bych asi potrebovala jeste nejakou specialni kategorii :)

  OdpovědětSmazat
 13. Mně se to taky líbí, hlavně jsou ty ženské takové přirozenější a zdravější mi přijde :)) na některé ty vychrtliny není úplně příjemný pohled, kdyby měly pěknou vypracovanou postavičku, to je jiná, ale většina jsou fakt jen holky, co jsou prostě hubený a vždycky budou...mě modeling strašně baví, hlavně focení (chození po molu si nedovedu představit), ale do normální agentury jsem málo vysoká a málo hubená a do agentury, kde berou i plus size modelky jsem málo vysoká a málo plus size :D :( achjo... Můj blog o focení

  OdpovědětSmazat
 14. Celý modeling jsou dva extrémy-buďto vyhublé holky nebo plus size modelky. A co tak modeling pro obyčejné průměrné holky? To ještě nikdo nevymyslel. Jinak jsem dala odběr <3

  OdpovědětSmazat
 15. Great photos! I think every woman can be beautiful :)

  OdpovědětSmazat
 16. jéééj som rada,že nie som jediná, čo sa tejto téme venuje, keďže ako +size modelka mám k tejto tématike blízko :) mrzí ma však, že mám výšku len 170cm a preto si riešim zákazky sama a preto ich ani nie je toľko :( už som sa zmierila s tým, že je to skôr o hobby ako vysnívanej kariére.. inak predtým som bola dva roky zastupovaná Plus Size Models CZ :)
  Drew's Beauty

  OdpovědětSmazat