Time management

Většina lidí si vůbec neuvědomuje jakým velkým darem čas je. Je to vlastně to nejcennější, co za svůj život obdržíme, můžeme věnovat či přijmout a při tom nemůžeme ovlivnit, kolik ho bude.

„Čas je nedostačující majetek.
Čas se nedá koupit.
Čas si nemůžeme uložit nebo ušetřit.
Čas nemůžeme rozmnožit.
Čas ubíhá kontinuálně a nezvratně.
Čas je život.“ 

Seiwert 
Jak dostat svůj čas pod kontrolu?

Stanovte si cíle 
Jak řekl Christian Morgenstern: „Kdo neví o cíli, nemůže mít cestu. Bude pak celý život běhat dokola.“ Teprve tehdy, když víme, kam směřuje naše cesta, náš život, můžeme učinit první kroky tím správným směrem. Jedině jasně vyřknuté, či ještě lépe zapsané, životní cíle nám mohou pomoci k dosahování výborných výsledků.


Zaznamenejte si jeden týden vašeho běžného života
Noste s sebou všude jeden týden poznámkový blok či elektronické zařízení, do kterého lze psát poznámky (př. mobilní telefon, tablet, notebook) a zaznamenejte si naprosto vše, co jste za den udělali. Zaznamenání všech denních aktivit vám pomůže uvědomit si, kde a čím strávíte nejvíce času a kde s organizací začít.

Najděte zloděje času
Je velmi důležité zjistit, kam se většina našeho cenného času vytrácí a naučit se tyto zbytečné aktivity omezit a vyhýbat se okolnostem, které mohou za naše odklony. Zloději času nám totiž nikdy nemohou přinést žádný užitečný a smysluplný výsledek.

Začněte s menšími úkoly
Není možné mít vše hned. Cesta k efektivnímu time managementu je dlouhá a náročná, proto je dobré začít s něčím menším a postupovat k větším, významnějším úkolům. Zkuste si pro začátek například určit pravidlo, že během doby, kdy se chcete učit, nebudete mít přístup k sociálním sítím. I tento malý krok vás může posunout správným směrem.


Kombinujte aktivity
Kombinování je velmi známá a efektivní metoda využívaná v time managementu, neboť se díky ní dá stihnout více práce za méně času. Proto když je to možné, je dobré věnovat se dvou aktivitám naráz. Studujte třeba při jízdě autobusem.

Vytvořte si časový harmonogram
Pokud chceme efektivně využít každou minutu, je nutné vytvořit si časový plán nebo rozvrh a pracovat na tom, abychom jej pečlivě a důsledně dodržovali.

Používejte kalendáře a diáře
Sejde z očí, sejde z mysli. Proto je dobré si časové plány zapisovat a mít je stále na blízku. Časový rozvrh existující pouze v naší hlavě snadněji nedodržíme, nebo na něj zapomeneme. Zápisem plánovaných aktivit také nemusíme zbytečně zatěžovat paměť a navíc získáme přehled o všech splněných úkolech a vykonané práci. Kdo má blíže k elektronice než například ke klasickým diářům, může si vést časový rozvrh třeba v notebooku či tabletu.


Jak si organizujete svůj čas vy? 
Líbí se vám takovýto typ článků?

Share:

13 komentářů

 1. Super článok ! :)
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovědětSmazat
 2. Je to naozaj skvelý napad na článok! Veľa vecí z toho využívam a pomáha to!:)

  OdpovědětSmazat
 3. Skvělý článek :) Myslím si, že pro spoustu lidí je velmi užitečný :) Já osobně musím říct, že bez diáře bych už asi nepřežila, je to taková moje každodenní záchrana. Co si nenapíšu, to zapomenu :/ A čím víc barev a lepíků, tím líp :)
  Pauline's Tiny World

  OdpovědětSmazat
 4. Moc se mi líbí tento článek :). Někdy mám s organizováním času trošku problém. Teď přes prázdniny třeba ne, ale když je hodně školy, tak někdy nevím co dřív a pak ve výsledku neudělám nic :D. Ale co jsem na vysoké tak se to zlepšilo, protože prostě musím. Pak bych neudělala vůbec nic a akorát by se všechno hromadilo :). Budu muset přemýšlet i nad těmi zloději času, protože sama vám, že těch pár mám a měla bych je trošku eliminovat :D.

  OdpovědětSmazat
 5. Velmi dobry clanok! Clovek si taketo veci uvedomuje, ale je tazsie ich v zivote aj aplikovat :) s casom bojujem denno denne, ale sem tam ma prave ze bavi sa len tak poflakovat, tam bude ten problem :D

  Beauty shopaholik Tili

  OdpovědětSmazat
 6. Teď o prázdninách jsem s časem v pohodě, ale jenom proto, že nemám školu a druhou práci :D úplně se děsím až přijde říjen a budu zas šílet ze školy a ze všech 3prací :D mám teda diár, kam si píšu snad i sraz s kamarádkou, ale je prava, že to fakt pomáhá. Ještě to mám rozdělený podle barev na doktory, práci, školní věci, úřady/zařizování, treninky a volný čas :D další rozdělení mám podle důležitosti jako !(nej)-*(střední)-^(to počká). Občas si s tim přijdu fakt uchylná :D No al stejně jsem dost panikář a nervák, takže mi ani tohle občas nepomuže:D

  Článek se mi moc líbí!! A myslim, že zejtra si ty věi začnu připravovat, ať si na ten režim do října zvyknu :D

  OdpovědětSmazat
 7. Skvělé tipy! Já sama mívám s time managementem problémy, můžu si veškeré svoje aktivity naplánovat, zapsat si je do diáře, ale když se mi do té aktivity nechce, jednoduše ji neudělám, i když jsem si ji naplánovala.. A vím, že si tímhle moc nepomáhám, ale prostě nedokážu věci dělat, když se mi do nich nechce, což je problém hlavně při zkouškovém.. Většinou mi pomáhá nařídit si budíka brzo ráno - dopoledne toho většinou stíhám nejvíc, a nebo naopak v noci, přes den jsem naprosto nemožná :D

  GIVEAWAYAnother Dominika

  OdpovědětSmazat
 8. Moc hezký článek! S rozvržením času mám problém zejména, když jsem unavená. To se mi pak nedaří danou aktivitu splnit, i když jsem si ji naplánovala. Jinak ráno vstávám dřív, abych si den hezky užila a zbývalo mi na vše dost času :)
  Meet My Lovely World

  OdpovědětSmazat
 9. Post for me)) I always have no time to do what I planned))
  Would you like to follow each other? Follow me and I'll follow you back!
  Blog ♡Reckless diary by Anya Dryagina♡
  My ♡Instagram♡

  OdpovědětSmazat
 10. Skvělý článek, opravdu motivující :)

  SweetElis

  OdpovědětSmazat
 11. Skvělé tipy, hodí se hlavně při testech do školy kdy je času opravdu málo.

  OdpovědětSmazat