Studium na vysoké škole

Nešlo si nevšimnout, že téměř na každém blogu se za posledních pár týdnů objevovaly články typu back to school, tedy zpátky do školy. Většina z nich ale byla věnována středoškolákům, a tak mě napadlo, že by někteří z vás pro změnu ocenili článek o studiu na vysoké škole. Je vás tu totiž mnoho takových, které třeba tento nebo příští rok vysoká škola čeká. Článek jsem se rozhodla napsat ve formě pozitiv a negativ. Já mám před sebou ještě skoro celý měsíc prázdnin než nastoupím do druhého ročníku, což rozhodně patří k těm největším výhodám vysoké školy - dvakrát delší prázdniny, než na jaké jste zvyklí ze střední. • První obrovskou výhodou vysoké školy jsou dlouhé prázdniny! Když jste šikovní a zkoušky zvládnete v předtermínech, či v prvních vypsaných termínech, čekají vás 4 měsíce volna! 

Rozvrh si sestavujete sami! Nechcete mít matematiku ve čtyři odpoledne? Můžete se zapsat do seminární skupiny v devět ráno. Chcete spíše dvě hodiny denně, nebo dva dny plné přednášek a seminářů, abyste zbytek týdnu mohli mít volno? Je to jen na vás, jak si rozvrh sestavíte.

• Nepíšete testy každý druhý týden a na domácí úkoly už se na vysoké škole nehraje. 

• Docházka je ve většině případů na vás. Nikomu se nemusíte omlouvat, pokud se vám zrovna nechce na přednášku.

• Můžete si zvolit, kdy budete psát závěrečné zkoušky. Máte den před zkouškou a nejste si jisti, zda látku dobře umíte? Jednoduše si v informačním systému přihlásíte jiný termín.

• Jeden ročník je rozdělený na dva semestry. Nemáte rozvrh podle svých představ? Za pár měsíců budete mít jiný, nemusíte čekat na další rok.

• Motivace formou prospěchového stipendia. Za výborný prospěch vás čeká několikatisícová odměna.

• Cestování. Škola neustále nabízí praxi v zahraničí, či účast na různých studijních týdnech a většinou hradí ubytování a stravu. Při zahraniční praxi také dostáváte měsíční kapesné!

• Vysoká škola pro své studenty pořádá různé akce, na kterých se můžete seznámit s novými lidmi. Párty, grilování, sportovní utkání.. vybere si každý.

• Nemusíte se přezouvat! Nevím jak vás, ale mě přezouvání na střední škole hrozně otravovalo.

• Můžete si zvolit zajímavé volitelné předměty.• Závěrečné zkoušky jsou sice jen jednou za semestr, ale zato jsou většinou náročné. V průběhu semestru se kromě toho z každého předmětu píše jedna menší zkouška.

• Musíte se spoléhat sami na sebe. Nikdo vám nebude každou hodinu připomínat, kdy je zápis předmětů a do kdy máte odevzdat seminární práci. Informace si musíte dohledat sami v informačním systému.

• Týmové projekty a společné seminární práce. Velké procento studentů na vysoké škole vlastně studovat ani nechce. Všechna práce pak připadne na vás, protože pokud nechcete mít ze společné práce nula bodů, nezbude vám nic jiného, než projekt udělat sám. 

• Najít si nové přátele nemusí být úplně jednoduché. Každý seminář máte s jinou skupinou lidí a než stihnete prohodit pár slov, musíte jít každý do jiné učebny nebo i budovy.

• Vyučovací hodina má 1 hodinu a 30 minut a přestávky jsou velmi krátké. Často za tu dobu stihnete akorát dojít do další učebny. Vysoká škola se většinou skládá z několika budov a tak máte 10 minut na to dojít z budovy A do budovy E.

• Víc záporů už mě nenapadá, vysoká škola je prostě bezva. haha

Studujete už na vysoké škole, nebo vás teprve čeká? 
Je něco, co byste do seznamu kladů a záporů doplnili?

Share:

19 komentářů

 1. No hned bych se vrátila :)
  Nejlepší léta!

  OdpovědětSmazat
 2. Super článek, já jsem sice teprv v 9ce ale je fajn, že už teď vím, jak to na vysoké chodí :)

  OdpovědětSmazat
 3. Síce ma vysoká škola čaká až o dva roky neskutočne sa na ňu teším! :)

  www.thefashiontwiins.blogspot.sk

  OdpovědětSmazat
 4. Síce ma vysoká škola čaká až o dva roky neskutočne sa na ňu teším! :)

  www.thefashiontwiins.blogspot.sk

  OdpovědětSmazat
 5. Mě vysoká škola čeká až za dva roky, a mám z toho takové smíšené pocity :D Na jednu stranu se hrozně těším, a na druhou z toho mám fakt strach :D
  Moc hezky zpracovaný článek, myslím, že spoustě lidí moc pomůže :)

  Pauline's Tiny World

  OdpovědětSmazat
 6. Mě tohle také čeká za dva roky, každopádně se na to docela tesim, možná jsem cvok, ale vejska je proste lepší než střední si myslím :D Hrozne me láká ten vysokoškolsky život. Užívej zbytek tvých prázdnin!

  OdpovědětSmazat
 7. Ahoj, pěkný článek :) Ale určitě to není na každé vš úplně stejné. Jsem teď ve čtvrťáku první dny, všichni myslí na maturák a já jenom na vš :D jsem zvědavá a zároveň mám strach.

  OdpovědětSmazat
 8. Ja sa na tú výšku normálne teším! :D

  OdpovědětSmazat
 9. Já se těším ale mám i takové smíšené pocity;) no uvidíme podle toho jak píšeš to má sve plusy i mínusy, snad si na to zvyknu, změny mi obyčejně vadí:P

  www.double-claire.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 10. Já teda vysokoškolský život mám mnohem radši jak středoškolský.. delší prázdniny sem si utla zkouškou z práva :D Volná docházka je super, do te doby, než se na to vykašleš uplně (jak ja) :D na přednásšky jsem byla jen první týden a do konce semestru mě tam nikdo neviděl, na cvičení jsem byla častejs, ale :D Každopádně vysokoškolské akce jsou jednoznačně top! :D jelikož ted figuruji jako instuktor a poradatel v nasi skolni "agenture" :D jsem na každý akci a miluju to! Nikdy jsem nemela ráda organizaci a přisla sem si jak trapák s každym nápadem, momentálně jsem na sebe fakt pyšná, že sem vykoumala celej seznamovák :D jinak jako zkoušky a to učení to je prostě voser... :/ s mojí leností a profesionální prokrastinací je to hell. Navíc si tam rozumím s málo lidma jako s kamarádama - další mínus

  OdpovědětSmazat
 11. Moc pěkně shrnuté klady a zápory :) Já jsem se na VŠ nehlásila, přijde mi důležitější praxe, než vysoká škola, ale chápu, že je to něco, co každý vnímá trochu jinak :) Říkala jsem si, že si jednou třeba dálkově tu školu dodělám, ale zatím to neplánuji :)

  OdpovědětSmazat
 12. Moc děkuji za úžasné shrnutí kladů i záporů. Letos jdu poprvé na VŠ. A celkem se bojím. Ale díky tobě je to trochu lepší.

  OdpovědětSmazat
 13. Skvelý článok! :)
  partofnicol.blogspot.sk

  OdpovědětSmazat
 14. Sepsala jsi to hezky, nemám teď z výšky ani strach a ani se nějak přehnaně netěším, je to zkrátka takový průměr. Já budu tenhle rok maturovat, takže (doufám) mě to čeká až za rok :)

  SweetElis

  OdpovědětSmazat
 15. Pekny clanok, clovek sa aspon dozvie nieco nove.. Mne stacila maturita :) nebola som velmi pilny student, vyska ma nikdy nebrala..

  Beauty shopaholik Tili

  OdpovědětSmazat
 16. Jak přesné a výstiné, lépe bych to nenapsala.. vysoká škola je nejlepší! :) nejvíc mě pobavily ty přezůvky, také mě to na střední vytáčelo :D
  http://spice-of-life.blog.cz/

  OdpovědětSmazat
 17. Pěkný a nápaditý článek, ale podle mě hodně obecný. Spousta věcí je trochu mimo mísu, ale to asi všichni chápou, že každá škola je jiná.

  OdpovědětSmazat
 18. Vysoká je celkom dobrá a vďaka nej som sa aj dostala na Erasmus, takže o tom cestovaní je absolútna pravda (písala som o tom tu:https://timkablogblog.wordpress.com/2016/07/11/ako-som-sa-vlastne-dostala-na-erasmus/)
  Čo sa týka zostavovania rozvrhu: áno, zostavujem si ho sama, ale len málokrát mám na výber z viac ako JEDNEJ možnosti. Transfer medzi skupinami nie je povolený. Pri prekrývajúcich sa predmetoch má povinný prednosť a basta. Nie vdžy je to teda ružové (hoci ja to mám ľahké, lebo nič neprenášam a po Erasme mi uznali veľa vecí).
  Testy píšeme cca od polovice októbra až do Vianoce každý týždeň. Okrem toho máme domáce úlohy min. z 50% predmetov z týždňa na týždeň. Študujem prekladateľstvo, je teda logické, že rôzne preklady, eseje, ústne prejavy, prezentácie, rešerše, či jednoduché učenie sa akademických slov či druhého cudzieho jazyka musia prebiehať týždenne, inak to nemá žiaden zmysel. Ak nemáš prax v tom, čo robíš, už na škole, ťažko sa vytvorí rutina neskôr.
  Ale ostatné výhody sú naozaj pravdivé, podľa mňa je super aj tá možnosť konzultácie, mne tak veľa vecí poradili moji učitelia, a aj jedlo je oveľa lepšie :D Chýbajú mi ale skrinky, nech všetko nevláčim celý deň.
  No a čo sa týka nevýhod, fakt s tými vzťahmi to je aj podľa mňa tažké, a skúškové vie byť riadny masaker :D (o tom, ako ho prežiť som písala tu:https://timkablogblog.wordpress.com/2016/06/07/ako-prezit-skuskove-obdobie/

  Celkovo skvelý nápad na článok. Presne deficit blogov primárne pre vysokoškolákov ma donútil založiť ten môj a verím, že aspoň trochu pomáham študentskej komunite.:) Ak chceš, kľudne tam zavítaj.

  OdpovědětSmazat
 19. ja som chodila v Prahe na Karlovku a nebolo to vzdy vsetko uplne ruzove.
  Rozvrh sme si sice planovali sami, ale v rocniku nas bolo velmi malo, cize povinne predmety boli dane v urcite dni a casto to bol zrovna piatok alebo pondelok skoro rano.
  a skuskove bolo specialne, pretoze aj ked sme mali dva semetre ako vsade, skusky zo zimneho sme pokojn emohli absolovat aj v letnom, alebo az do konca septembra - cize do konca skolskeho roka. a kedze ucitelia boli dost vyzatezi, tie terminy s urcovali kadeako. fakt sa stalo ze som skusku zo zimneho semestra robila az v septembri, pretoze proste neboli terimy :D
  no radost to bola na tej skole.

  lapepla.blogspot.com

  OdpovědětSmazat