Stinná stránka modelingu

Protože vás tahle série článků moc baví a je to už nějaká doba, co se tu tohle téma objevilo, přináším vám nový článek, který nese název Stinná stránka modelingu. Málokdo totiž ví, co vše modeling obnáší a kolik záporů a rizik tato práce má. Proto jsem se rozhodla dát dohromady některé z nich a tady je výsledek. 


1. Dodržování pravidel, která jsou stanovena agenturou

Modelka je povinna konzultovat s agenturou změny svého vzhledu, zejména účesu a kosmetických úprav. Dále je povinna hlásit veškeré, i krátkodobé změny svého pobytu. Modelka musí být vždy dosažitelná tak, aby se mohla účastnit zakázky. Modelka se musí starat o svůj vzhled a postavu. V případě, že se postava modelky změní, agentura má právo odstoupit od smlouvy.

2. Cestování

Tento bod může brát každá modelka jinak. Pro jednu je to věc, která ji zrovna na modelingu láká nejvíc a pro druhou něco, z čeho má strach. Agentury zpravidla hledají modelce práci v zahraničí, protože na českém trhu není příliš velké uplatnění. Pokud modelka získá místo v zahraniční agentuře, většinou zde stráví minimálně 2-3 měsíce. Často to ale bývá delší doba. Pobyt v zahraničí na půl roku pro dívky znamená odloučení od rodiny, přátel a partnera, a to může vést ke ztrátě některých vztahů. Modelka si proto musí uspořádat své priority a uvědomit si, zda je pro ni důležitější kariéra nebo vztahy.

3. Nestálost povolání

Modelka nikdy neví, jaký měsíční plat bude mít. Jednou může mít práci každý druhý den, jindy ale nemusí mít zakázku celý měsíc.¨

4. Modeling je věkem limitovaná práce.

Svět modelingu chce vidět mladá, dokonalá těla a obličej bez jediné vrásky. Modelky většinou  končí svou kariéru kolem třicátého roku a nahradí je nové, mladé tváře.

5. Ztráta soukromí

Pokud se modelka proslaví, součástí jejího života se stanou pojmy jako bulvár, paparazzi a pomluvy. Spousta lidí zná její jméno, její život a je velmi těžké zachovat si před bulvárem alespoň část soukromí.


6. Stres

Modeling je velmi stresující zaměstnání. Na modelky je vyvíjen velký tlak. Jejich zevnějšek musí být stále perfektní a stejně tak jejich pracovní výkon. V mé první smlouvě s agenturou bylo dokonce psáno: „Modelka bude vždy podávat perfektní pracovní výkon při svých zakázkách“. V modelingu je také časté cestování, kvůli čemuž modelka nemůže být s blízkými a opakované změny času a prostředí taky nemají dobrý vliv na organismus. Dále ztrácí po zviditelnění soukromí, práce je velmi časově náročná a rovněž nestálá. Mnoho slavných modelek kvůli stresu skončilo na drogách.

7. Umění přetvařovat se

Modelka musí umět oddělit svůj osobní život od práce. Při focení musí dát své opravdové emoce stranou a tvářit se ne tak, jak se opravdu cítí, ale tak, jak si to přeje fotograf.

8. Nízký energetický příjem

Před samotnou přehlídkou bývá několik nekonečných zkoušek. Zkoušek oblečení, choreografie a taky generální zkoušky. Jedna taková zkouška může zabrat celý den, či minimálně několik dlouhých hodin, stejně tak jako jedno focení. Během zkoušek a focení modelky často nemají chvíli na to se najíst a jejich energetický příjem klesne až pod minimální hranici. Nedodržováním pravidelné stravy si pak svůj žaludek „vycvičí“ natolik, že už hlad ani nemají. To může být velmi nebezpečné. Je těžké se opět naučit pravidelně jíst, protože hlad necítí a trávicí soustava si na jídlo odvykne.

9. Poruchy příjmu potravy

Chvíli jsem váhala, zda sem tento bod také zařadit, protože to s ním není úplně tak, jak si spousta lidí myslí. Tyto poruchy se totiž objevují spíše u normálních žen, nežli u modelek. Ano, modelky jsou velmi hubené a někdy až vychrtlé, ale ženy a dívky, které se modelingu věnují, mají většinou štíhlost danou geneticky. Je pro ně tedy téměř nemožné přibrat a tak je pro ně velmi snadné udržet si svou štíhlou postavu. Naproti tomu normální ženy nebo dívky mají často opačný problém. Postavu si musí udržovat sportem, zdravou stranou a dietami. A protože modelky jsou opravdu úplně všude – ve filmech, seriálech, reklamách, ve veškerém tisku a na internetu – ženy a hlavně kritická skupina, dospívající dívky, mohou být jejich vzhledem velmi ovlivněny. A přesto, že u některých ani není kvůli genetickým předpokladům možné, aby byly štíhlé jako nejúspěšnější topmodelky, drží hladovky a přestanou postupně jíst, což může vést k těmto poruchám příjmu potravy.

Jaký bod vás nejvíce překvapil? Věděli jste o těchto věcech?
A co byste přidali jako desátý bod? 


Share:

9 komentářů

 1. Toto povolanie je pre množstvo dievčat sen, ale o jeho odvrátených stránkach som už niečo počula. Pred tým, než sa niekto stane modelkou by si to mal asi veľmi dobre premyslieť, či je na to stavaný. (nie že by mi to hrozilo :D ), ale sama seba si v takomto hektickom povolaní predstaviť neviem, a hoci ich obdivujeme na obálkach časopisov a v televízii, nezávidím čím všetkým si musia prejsť. Veľmi dobrá článok - pomohol nahliadnuť do sveta, ktorý vyzerá na prvý pohľad veľmi ružovo :)

  OdpovědětSmazat
 2. Hodně záleží na domluvě s agenturou. Nikdo modelku do cestování netlačí, když jasně vysvětlí, jak to se svou kariérou vidí. Já jsem se hned ze začátku domluvila na tom, že do Asie rozhodně nepojedu a jinam na delší dobu pravděpodobně také ne, takže mě do toho nikdo vysloveně nenutí. Cestovat se dá i na direct joby, na týden nebo čtrnáct dní. Mladší holky, které by rády cestovaly, ale rodiče by je jinak nepustili, tohle často vidí jako velikou příležitost a znám hodně případů, kdy třeba v Asii dobrovolně zůstaly i více jak půl roku (některé to ale nezvládly a po 14 dnech se vracely, zase je to na dohodě, na tom, kolik mají práce atd.). Tak to jediné bych asi napsala trochu jinak. Se stresem se samozřejmě musí počítat, ale člověk se tak může v mnohém překonávat a se stresem se musí potýkat spousta dalších lidí i v jiných zaměstnáních. Myslím, že modeling je skvělý koníček, ale musí se brát s rezervou, aby pak nedocházelo právě k těm skoro až ničivým následkům. To si každá modelka musí srovnat v hlavě sama. Nese to s sebou stejná rizika, se kterými se ostatní holky musí srovnat v každodenním životě (jako i sama píšeš - jsou jim dennodenně předkládány až nesmyslné vzory, i když se to poslední dobou snaží hodně lidí/organizací změnit). Bohužel ne každý tohle ale v dnešní internetové době dokáže.

  OdpovědětSmazat
 3. Úžasný článek O.o To že modelka musí konzultovat změnu účesu s agenturou, to mne tolik nepřekvapuje, že si musí držet svou postavu, to taky ne, ale že musí hlásit i krátkodobé změny pobytu? Je to myšlený tak, že když odjede na dní například k babičce, tak to musí nahlásit agentuře? To už mne trochu překvapuje.. -.-"

  eLblog

  OdpovědětSmazat
 4. Veľmi zaujimavý článok, keď som bola mladšia lákalo ma byť modelkou ale nikdy som nedorástla na požadovanú výšku tak som sa s tým prestala zaoberať a po prečítaní tvojho článku som aj rada. :)
  www.veraparadis.com

  OdpovědětSmazat
 5. Keď som bola mladšia, veľmi som túžila byť modelkou, ale aj keď som mala dosť ponúk, nakoniec som do týchto vôd nezablúdila, najmä kvôli niekoľkým veciam spomenutým u teba v článku. A dnes som za to aj rada:)

  Giveaway o balíček produktov v hodnote 100€

  OdpovědětSmazat
 6. Modeling je vážně těžký, ať si říká, kdo chce co chce, je to náročné a modelky to mají někdy leckdy těžší než v jiných profesích
  www.littlepieceofmyhappiness.blogspot.com

  OdpovědětSmazat
 7. Žádný bod mě nijak nepřekvapil, ale vše mě jen utvrdilo v tom, že bych to dělat nechtěla ani za zlaté prase.
  Modelky to mají těžké, ale byla to jejich volba. Většina z nich věděla do čeho jde. Ale tak jako tak uznávám, že to někdy mají těžší než jiní.
  Být modelkou mě nikdy nelákalo, ale opravdu mě baví pózovat na fotografiích ^^

  Gabux

  OdpovědětSmazat
 8. Skvělý článek, myslím, že tady tuhle stinnou stránku si mnoho děvčat ani neuvědomí. Ty, které to zvládají mají opravdu můj obdiv! Sama jsem si kdysi dávno děsně přála být modelkou :-D, ale v současnosti by mě to už asi ani nenapadlo.
  Ennepenne.cz

  OdpovědětSmazat