Historie modelingu

Články o modelingu jsou podle čísel vaše jedny z nejoblíbenějších. A proto jsem si pro vás dnes připravila další do této série. Dnes to bude na téma historie modelingu. Stručně a jasně.


První zmínka o modelingu pochází ze starověkého Řecka, kdy modelky stály modelem umělcům. Ke vzniku modelingu však došlo až ve 30. letech 20. století, kdy se na mnoha titulkách módních časopisů objevila švédská modelka Lisa Fonssagrives, která se také stala první modelkou označenou za supermodelku. Znáte pojem supermodelka? To je modelka s velmi vysokým platovým ohodnocením, je známá po celém světě a předvádí tzv. modely haute couture, modely šité na míru v Paříži.


Ve 40. letech v Paříži poté přišel na svět nápad uspořádat Fashion week, který ale nemohl být uskutečněn kvůli druhé světové válce. Tento nápad se však zalíbil New Yorku, který sdružil dohromady 53 módních návrhářů a Fashion week uspořádal v roce 1945. Další zlom přišel s Twiggy v polovině šedesátých let, která se stala první světoznámou módní ikonou a stanovila nový ideál krásy. 


Vrchol modelingu poté nastal v 80. - 90. letech, kdy na scénu přišly supermodelky Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Cindy Crawford a Linda Evangelista. Pro supermodelky této doby se stal charakteristickým citát z roku 1990, který Linda Evangelista uvedla v rozhovoru pro módní časopis Vogue: „Nevzbudíme se za méně než 10 000 dolarů na den.“ Tato skupina supermodelek tehdy ovládla celý modelingový trh. 


Po tomto vrcholu nastala doba, kdy návrháře začaly nudit sice krásné, ale mainstreamové modelky a začali si vybírat modelky něčím zvláštní. Tento trend přetrvává dodnes a důkazem toho je například Cara Delevingne s jejím hrubým obočím či česká Eva Klímková se svýma očima posazenýma daleko od sebe.

Jaký byste chtěli další článek ze série modeling? 

Share:

4 komentářů

 1. super článok, články o modelingu ma u teba veľmi bavia, určite viacej týchto článkov ;)

  OdpovědětSmazat
 2. Lovely post, amazing inspiration, thank you dear!
  MissGrey.ro
  https://missgrey.ro/blog/ce-purtam/afla-ce-modele-de-rochii-ti-se-potrivesc-in-functie-de-zodie-capricorn-varsator-pesti/

  OdpovědětSmazat
 3. úžasný článok, sama mám rada dejepis a toto sa mi veľmi páči, len tak ďalej. :)

  ORLLING

  OdpovědětSmazat
 4. Já kdysi četla o modelingu knížku, takže tohle jsem více méně znala, ale je skvělý si to připomenout. :) Klidně o tom piš dále, ať se dozvím víc:)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat