5 tipů pro šťastný a dlouhodobý vztah

Vždycky jsem říkala, že jsem se narodila ve špatné době. Dneska je normální, že šestnáctiletá holka vystřídala deset kluků a že každý druhý manželský pár se rozvádí. Já osobně si myslím, že je to tím, že dnešní lidé jsou líní budovat a pečovat o své vztahy, a taky že jsou dost egoističtí. Jakmile se objeví problém, řeší se zpravidla novým partnerem. Protože ten už samozřejmě bude bez chybičky, to je jasný, že jo, a u něj se rozhodně žádný problém, ne zrovna pozitivní vlastnost nebo otravný zvyk neobjeví. Já vám něco řeknu. Každý máme své chyby, i páry, které spolu žijí deset let, je mají a znají své chyby navzájem. Ale rozhodli se je řešit a pracovat na nich. A ne hledat něco lepšího jinde. Jinde, kde opět narazí na něco dalšího. Často mě zaráží, když mi na facebooku po třetí v roce vyskočí jedna a ta samá osoba s pokaždé jinou polovičkou a srdcervoucím popiskem, ve kterém mu vyjadřuje svou nekonečnou lásku. Říkám si, že takoví lidé asi ještě nikoho milovat nemohli, jinak by je co dva měsíce nedokázali nahrazovat někým jiným. Proto jsem věčně dojatá, když po cestě do práce potkám babičku s dědečkem, kteří se drží za ruce. Je to něco tak krásného a výjimečného v dnešním světe. Pro mě neexistuje nic, co by bylo víc. A přála bych si, aby více lidí sdíleli tenhle názor a na svých vztazích pracovali a budovali je. A abyste měli alespoň trochu představu jak na to, dala jsem dohromady pět bodů, které jsem se za téměř šest let vztahu naučila já.


1. Chvalte

Kdo jiný by měl vašeho partnera chválit, když ne vy? Pochvalte ho za to, že tu žárovku vyměnil bravurně, vynesl odpadky nebo potom, co se vám bude chlubit, že se mu něco povedlo v práci. Já často a úspěšně využívám univerzální větu "Ty jsi tak šikovnej.". Klidně i jen tak. Chlapské ego tohle prostě potřebuje slyšet.

2. Dělejte radost

Může to být krátký vzkaz na papírku, oblíbená sušenka nebo výborná večeře doma. Jelikož jsem naprostý antitalent na vaření a kouzlu u plotny jsem zatím nepodlehla, a můj přítel jí pořád dokola jenom vajíčka, maso a jogurty, takže sušenka by mi neprošla, využívám ráda ten první bod. (Spíš mi nic jinýho nezbývá, haha.) A sama tyhle vzkazy ráda nacházím. Není nad to ten cár papíru najít na stole. Vždycky mi to vykouzlí úsměv na tváři.

3. Podporujte

Asi alfa a omega všeho. Pokud si navzájem nebudete pomáhat a nebudete tu pro sebe v těch horších chvílích, troufám si říct, že vztah nemůže dobře a už vůbec ne dlouho fungovat. Dřív nebo později ten druhý začne hledat podporu někde jinde.

4. Nevyvádějte

Chlapi chtějí klidné holky, které nedělají scény a nevyvádí z každé maličkosti. Musím se přiznat, že já sama na tomhle bodě pořád dost pracuji, protože jsem docela výbušný člověk. Zpětně si ale vždy uvědomím, že kvůli rozlité hořčici po celé kuchyni nebo neuklizenému nádobí na stole jsem nemusela tolik vyvádět. Základ je si to uvědomit a snažit se to změnit.

5. Zajímejte se

Ptejte se, jak se měl v práci, jak to šlo v posilovně a kolik zvedl na benchi. Teda pokud to není poprvý, co vyrazil cvičit, to se radši neptejte, protože by se to mohlo minout s účelem. Dávejte mu najevo, že vás zajímá, co dělá, co ho baví a jak se má. Ale zase se neptejte moc, aby se necítil jako u výslechu.

Když jsem se své drahé polovičky zeptala, co by na seznam dopsal on, odpověděl mi. "Ať si pořídí psa. Pak se s nim nebudou chtít rozejít, protože by přišli o psa." Hahaha. Takže asi tak nějak. Můžete se řídit mými tipy, nebo i koupě psa je cesta.

Co byste na seznam přidali vy? Share:

10 komentářů

 1. Taky jsme spolu víc jak 6 let a víc jak rok manželé a teď čekáme miminko :) Je to nádhera mít v dnešní době takový vztah a moc si toho vážím :)

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat
 2. Přesně ták.. i když, toho psa bych uplně nedoporučila, ale to jen kvůli studii, která potvrdila, že lidé pak odsunují založení skutečné rodiny (při péči o psa se do mozku vylužují stejné hormony, jako při péči o malé dítě). :D Důležité je neupadnout do stereotypu a stále se překvapovat. :)

  BLOG Corculum | Stepanka_T

  OdpovědětSmazat
 3. Jeee, tak tenhle článek se fakt povedl :) Já bych ještě doplnila to, že by se ti dva měli respektovat, ale to je snad úplný základ všeho :)

  Little Dreamer

  OdpovědětSmazat
 4. Neobmedzovat, nezakazovat, neziarlit, nevyvolavat každých desať minút. Milovať ho s chybami, odpúšťať a robiť kompromisy. Zaujímať sa o to čo robí ale mať pri tom aj vlastný život, vlastné koníčky, vlastných priateľov.
  Sme s mojim chlapom 15 rokov. Áno boli aj ťažké časy ale podarilo sa nám ich ustáť. A verím že má zmysel za vzťah bojovať ak je rovnoprávny a vyvážený. Dávať a brať musía obaja rovnako. Inak to nie je vzťah zrelých ľudí ale vzťah rodič-dieta.
  Ale každý si svoj smer vyberá sám.
  Dobrý a pravdivý článok. Tiež si myslím že ľudia sa už do vzťahu hrnú iba tak.

  OdpovědětSmazat
 5. Moc krásný článek, se kterým musím souhlasit :) My jsme spolu s přítelem skoro tři roky. I když jsme měli už krizi a pohádáme se, oba víme, že bychom to bez sebe nezvládli a zkoušíme náš vztah budovat a pracovat na něm :) Letos mi bude dvacet a vztah s přítelem je můj první vážný. A ani si nestěžuji :)

  ELIS MINAROVÁ

  OdpovědětSmazat
 6. Mně se moc líbí nápad s lístečky, ale můj přítel na tento způsob zrovna není. :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 7. hezký článek, souhlasím :) jen bych doplnila něco jako nebýt na sobě závislí. Myslím, že to je hodně důležité pro zdravý vztah. Ano, chybět si, těšit se na sebe, ale umět si chvíle bez sebe užít :) Mám pocit, že v opačném případě to často vede k záhubě vztahu.

  OdpovědětSmazat
 8. Moc krásný blog :) dagam odběr :) pokud by te zajímal i muj blog tak mrkni :)

  https://blog-svetmladekosmeticky.blogspot.cz/

  OdpovědětSmazat
 9. Pekne si to zrhnula. Páčil sa mi aj ten úvod a dedko s babkou. Ja sa na to tiež pozerám rovnako, je to fakt krásne, keď vidím starší pár ako im to spolu ladí. Držia sa za ruky, prechádzajú sa a je im spolu dobre. Táto doba je vraj taká, že sa nič neopravuje ale vymieňa za nové. A to je chyba, lebo čo si nevyriešime v jednom vzťahu nás počká v tom ďalšom. Podľa mňa je teda schopnosť vzájomne riešiť problémy pre vzťahy veľmi dôležitá. Pochvala, uznanie a ocenenie schopností jednoznačne áno. A ešte nemať očakávania a nesnažiť sa partnera zmeniť ale brať ho takého, aký je.

  OdpovědětSmazat
 10. Souhlasím. Dnešní doba je v tomhle tom "pohodlí" coby lehké výměny partnera hrozná. Přijde mi, že přesně jak říkáš, prostě místo aby se snažili, tak drahou polovinu vymění za "lepší" model.
  Jinak moc hezký článek. Myslím, že si trefila hřebík na hlavičku. :)

  OdpovědětSmazat