Modelky: Krásky nebo výtvor grafika?

Modelky a jejich dokonalý vzhled nám jsou díky médiím stále na očích. Jsou to právě média, které nám denně vnucují tento ideál krásy, kterému se hodně z nás snažíme přiblížit. Ten je ale pro většinu žen nedostižný, což si bohužel málokdo uvědomuje. A to z důvodů, že většina žen nemá genetické předpoklady k tomu být štíhlá jako modelka a hlavně proto, že všechna ta krása, kterou vidíme v časopisech, na internetu a v televizi není nic jiného než iluze. Všechny fotografie modelek jsou upravovány a idealizovány. Velké množství žen tak bere za svůj vzor mediální postavy, zvláště modelky, jejichž vzhled ve skutečnosti neodpovídá tomu, co vidíme v časopise.  


Modelky mají o 22% štíhlejší tělo než průměrná žena a téměř každá průměrná žena si přeje být štíhlá jako modelka."

Všichni víme, že před zveřejněním fotek modelek fotky prochází počítačovou úpravou, která se provádí pomocí speciálních programů. Ty mohou člověka změnit naprosto k nepoznání. Neexistuje opravdu nic, co by se nedalo změnit. Nejčastěji se však upravuje barva pokožky či očí, dále plnost rtů, bělí se zuby a hlavně se odstraňují nedostatky pokožky, jako jsou pihy, znaménka, vrásky, pupínky či jizvy.


Grafici dále kladou důraz na tělo bez celulitidy, pokožku tedy většinou vyhlazují a ubírají modelce kila, aby tělo bylo pevné a dokonalé. Neobvyklé není ani úplné předělání některých částí těl modelek. Pokud se grafikům zdá modelka někde špatně tvarovaná, či baculatá, vyrobí jí zkrátka novou část těla a vymění ji. Časté je také skládání jednoho perfektního těla z více částí těl, protože existuje spousta modelek, které mají dokonalou jen určitou část těla. Můžou to být například paže, nohy nebo rty. Mediální obrazy modelek jsou tak pouhou iluzí, která se stává vysněným ideálem většiny žen, které si bohužel vůbec neuvědomují, že se nejedná o realitu. Tuto iluzi média dále používají k propagaci různých kosmetických a farmaceutických výrobků, které slibují dosažení tohoto ideálu krásy, který byl stvořen šikovnými počítačovými grafiky. V časopise už dnes opravdu nenajdeme jedinou neretušovanou fotografii. Dokonce i jedna z nejslavnějších topmodelek Cindy Crawford prohlásila:
„Ani já se nepodobám Cindy Crawford, když se ráno probudím.“
 To myslím mluví naprosto za vše.Přesto však ženy stále mají tendence se s modelkami porovnávat a zoufat si, že jako ony nikdy vypadat nebudou. Jistě, že ne, když jejich vzhled je zcela nereálný. Tohle vše je třeba si uvědomovat a naučit se rozpoznávat realitu od pouhého grafického výtvoru. 

Buďte své, buďte originál, nechtějte být jako někdo. Každá jsme nějaká a každá svým způsobem perfektní. 


Share:

1 komentářů

  1. Nedávno jsem na podobné téma měla prezentaci ve škole :) nejlepší je se někdy podívat na fotky modelek, když jsou nenalíčené a neupravené v různých programech. Pak je jasně vidět, že jsou to normální holky jako všechny ostatní a že dokonalé nejsou. Tahle mediální masáž mi přijde nejhorší kvůli dospívajícím dívkám, které je bohužel budou vnímat jako vzor a nerozliší tu úpravu od reality. Pěkně napsané :)

    LENN

    OdpovědětSmazat