5 tipů, jak zvládnout zkoušky a státnice bez problémů

Už je to zase pár dnů a týdnů, co jsem se vám neozvala s novým článkem. Ale přísahám, že tentokrát mám k tomu víc než dobrý důvod. Za 10 dní dělám třetí státní bakalářskou zkoušku. Možná si někdo z vás vzpomíná, že jsem se o státnicích zmiňovala už loni, a právě proto píšu to slovo třetí. Protože moje škola má tu možnost rozdělit si státní zkoušky do dvou let. Loni jsem úspěšně složila dvě a poslední, třetí, mě čeká právě na začátku června. Ale určitě to znáte, při učení jsou přestávky prostě třeba, a já jsem se jednu takovou přestávku rozhodla využít pro sepsání článku pro vás. A to právě na téma, jak zkoušky zvládnout v pohodě a bez stresu. Tak pojďme na to!


1. Doplňky stravy pro zvýšení vaší produktivity

Čemu nemohu upřít pomyslné první místo mezi mými největšími pomocníky při učení, jsou doplňky stravy pro zvýšení produktivity a efektivity při učení. Řeknu vám to takhle - vydělávám si prací na internetu a skrze sociální sítě a v době zkoušek je to prostě prokletí! Neustále jsem proto měla nutkání mobil nebo počítač kontrolovat, což mě dost vyrušovalo od učení. Tenhle můj problém ale vyřešily tobolky s názvem Mindflow. Sama jsem jim příliš nevěřila, ale teď už se na státnice bez Mindflow neučím. Vidím obrovský rozdíl mezi mojí pozorností, když se učím jen tak nebo po pozření tobolky. Jsem mnohem, ale mnohem více soustředěná, učím se rychleji a látku si zapamatuji mnohem snadněji. Jo a navíc - jedná se o přírodní stimulant! Takže žádné hory cukru a barviva, jako je tomu např. u energetických nápojů. Určitě to stojí za vyzkoušení, já osobně jsem příjemně překvapená a nadmíru spokojená skvělými viditelnými účinky. Mindflow můžete vyzkoušet TADY.

2. Učte se na židli u stolu

Další věc, které jsem si všimla a kterou od onoho poznání praktikuji, je, že se učím zásadně na židli u stolu. Vždycky jsem se učila na gauči nebo v posteli, což nedělalo úplnou dobrotu. Nejen, že se neustále vrtíte, křivíte a začne se vám chtít spát, ale mozek ještě k tomu tahle místa automaticky chápe jako místa odpočinku, takže i z toho důvodu se toho naučíte o dost míň a mnohem hůř. U mě je rozdíl při učení v posteli a na židli opravdu obrovský.

3. Harmonogram

Vypište si, co a kdy se budete učit. Já mám letos státní zkoušku z cestovního ruchu, která se skládá z 20 obsáhlých otázek. Protože jsem přípravu nechtěla podcenit jako loni, rozhodla jsem se začít s přípravou dříve a systematicky. Každý den mám hezky rozplánováno jakou otázku se budu učit a za jakou dobu ji chci stihnout. Plánuju si také čas učení - většinou se jedná o časy od 11 hod dopoledne a od 18 hodin večer. Stanovte si také časy, kdy budete mít přestávky. Nezapomeňte si vždy každý večer odškrtnout, co jste se naučili.

4. Zjistěte, jakou máte paměť

Někdo se lépe učí, když informace vidí, někdo zase když informace slyší. Je proto dobré zjistit, jestli máš spíše auditivní, obrazovou, verbální, motorickou nebo čichovou paměť. Já jsem o své paměti v loňském roce zjistila to, že pro ni nejlepší způsob, jak si něco zapamatovat, je, si to napsat. Řeknu vám, že to, co sama rukou napíšu, si pamatuju excelentně. Jen mi skoro upadla ruka, když jsem si přepisovala 40 státnicových otázek. Vyzkoušej všechny způsoby a uvidíš, jak se ti látka učí nejsnáze.

5. Pravidelně jezte a pijte

Učení je namáhavá činnosti, která vám bere spoustu energie. Nezapomínejte proto pravidelně pít (samozřejmě čistou neperlivou vodu) a jíst. Pro správnou činnost mozku je nejhorší, když hladovíte nebo ďobete sladkosti. Místo sušenek a bonbonů si dejte raději kus ovoce, zeleniny nebo oříšky, které podpoří vaší koncentraci. 

Napište mi do komentáře vaše tajné triky a tipy, které vám pomáhají při učení. Těším se!Share:

4 komentářů

 1. Ještě že už je mám letos za sebou :-) Ale režim jsem měl podobný... Tak přeji hodně štěstí u zkoušek!

  OdpovědětSmazat
 2. Podle mého jsou tohle články na jedno brdo. Žádný mi ještě neřekl nic nového. A to nemyslím nijak špatně. Sama teď bojuji se zkouškovým a vím, že vše, co jde zde napsané, je myšleno dobře. Jen je to tak trochu... K ničemu no. :)

  OdpovědětSmazat
 3. Chybu s učením se v posteli dělám taky! :D jinak harmonogram je skvělý způsob, také ho používám :)

  Little Dreamer

  OdpovědětSmazat
 4. Musím říct, že ačkoli jsem vyzkoušel i zmíněné doplňky stravy, pomohlo mi až: https://vsprace.cz/diplomove-prace. Konkrétně tedy u diplomky.

  OdpovědětSmazat